zmianaperspektywy.pl

Blog tematyczny o finansach i rozwoju osobistym

Biznes

Co to są kompetencje miękkie i jak je polepszać?

Co to są kompetencje miękkie i jak je polepszać?

Czym są umiejętności miękkie? Jest to jeden z elementów CV, który opisuje umiejętności niezwiązane z wykształceniem lub zdobytymi umiejętnościami.

Czym są umiejętności miękkie?

W ostatnim czasie niezwykłą popularnością wśród pracodawców w Polsce stało się wyszukiwanie pracowników, których jedną z zalet są właśnie miękkie umiejętności. W odróżnieniu od umiejętności twardych nie są one mierzalne, ponieważ nie da się ich obiektywnie sklasyfikować. Pracodawca chcący sprawdzić te umiejętności musi przeprowadzić test, który polega np. na udziale w scence, w której czasie pracodawca lub osoba odpowiedzialna za rekrutacje będzie mogła ocenić wskazane przez pracownika umiejętności. Warto nadmienić, że umiejętnościami tymi są np. zdolności osobiste oraz interpersonalne. Są to cechy oraz umiejętności społeczne, które są uwarunkowane zachowaniem oraz przeżyciami. Warto wiedzieć, jakie są umiejętności miękki po to, aby móc również wpisać je do swojego CV.

Katalog umiejętności miękki jest otwarty, lecz kilka z nich może posłużyć jako dobry przykład. Według ekspertów najważniejszymi z nich są: asertywność, kreatywność, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, odporność na stres, wysoka kultura osobista oraz samodyscyplina. Co ważne tego typu umiejętności jeszcze do niedawna nie były brane pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. Obecnie się to zmienia i coraz większa liczba pracodawców zwraca na to uwagę. Czemu tak się dzieje? Pracodawcy zrozumieli, że łatwiej jest nauczyć pracownika umiejętności twardych niż go wychowywać, ponieważ to wiąże się z dłuższym czasem oraz oczywiście tym, że trzeba będzie poświęcić większe środki.

Co to są kompetencje?

Kompetencje na ogół to wszystko to, co możemy zaoferować pracodawcy oraz to, co zdobyliśmy przez lata życia lub wykonywania pracy zawodowej. Jednym z przykładów pracy, w której sprawdzają się umiejętności miękkie, jest zawód sprzedawcy, który oprócz posiadania umiejętności pracy z kasą fiskalną i układania towarów musi być przecież otwarty i potrafić poradzić sobie w pracy z drugą osobą, czyli klientem. Taka osoba powinna przede wszystkim wyjść z inicjatywą i umieć zaproponować klientowi konkretny towar. Osoby wykonujące ten zawód muszą również radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz poradzić sobie w stresowych sytuacjach. Sprzedawca to osoba, która ma wiele zadań i musi również koncentrować się na obsłudze jednego klienta.

Warto zaznaczyć, że rozwijanie umiejętności miękkich jest bardzo ważne dla osób, które chcą być dobrym pracownikiem i mieć dobrze opłacalną pracę. Należy je ćwiczyć przez codzienną praktykę oraz oczywiście pracę z innymi ludźmi. Kompetencje miękkie nie są kompetencjami, których można nauczyć się z książek i podręczników, dlatego też stały się one doceniane przez współczesnych pracodawców. Co ciekawe, prowadzone są również szkolenia z zakresu umiejętności miękkich, które pozwalają rozszerzać pewne aspekty swojej osoby. Warto sięgać po kursy prowadzone przez znanych i cenionych trenerów, ponieważ daje to gwarancje sukcesu oraz zadowolenia.

GOLDCARE

Udostępnij