zmianaperspektywy.pl

Blog tematyczny o finansach i rozwoju osobistym

Finanse

Kredyt inwestycyjny – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt inwestycyjny – co warto o nim wiedzieć?

Prowadzenie firmy wiąże się z ogromnym ryzykiem, niepewnością i wieloma zagrożeniami. Jak się jednak okazuje, przed przedsiębiorcami stoją również ogromne możliwości rozwoju, które zapewniają przykładowo kredyty inwestycyjne. Czym one są i do czego mogą być wykorzystywane?

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Jak każdy doskonale wie, na rynku finansowym znaleźć można ogromną liczbę różnego rodzaju kredytów. Każdy doskonale zna kredyt gotówkowy, który może zaciągnąć każdy konsument na zakup dowolnych dóbr. Często stosowany jest także kredyt hipoteczny, który umożliwia zakupienie nieruchomości. Czym natomiast jest kredyt inwestycyjny i kto może się nim zainteresować?
Kredyt inwestycyjny to produkt finansowy, który przygotowany jest dla przedsiębiorców prowadzących swoje firmy. Celem tego kredytu jest pozyskanie środków na rozwój firmy. Czym charakteryzuje się ten rodzaj kredytu? Przede wszystkim zwrócić tu trzeba uwagę, że nie jest on dostępny dla zwykłego klienta banku. Po drugie, często nie ma on ustalonej górnej granicy kwoty i firmy mogą zaciągnąć właściwie dowolny kredyt. Co więcej, tego rodzaju kredyty cechują się również bardzo dużym wkładem własnym w inwestycje. Wiele banków wymaga nawet 30%. Jak długi może być okres spłaty takiego kredytu? W tym wypadku zakres jest różny, lecz wiele banków umożliwia rozłożenie go nawet na 20 lat, co jest oczywiście bardzo atrakcyjne, ponieważ zawsze istnieje możliwość wcześniejszej spłaty. Oczywiście na rynku znaleźć można również oferty kredytów inwestycyjnych krótkoterminowych lub średnioterminowych, czyli kolejno do roku lub trzech lat.

Na co można przeznaczyć pozyskane środki?

Jak można się łatwo domyślić, kredyt inwestycyjny dla firm przeznaczony może być tylko i wyłącznie na inwestycje. Pozyskane z tego tytułu środki nie mogą być wykorzystywane do opłacenia bieżących należności, czyli np. na pensje pracowników lub też na jakiekolwiek inne cele, niezwiązane z rozwojem firmy.
Na jakie zatem cele można wykorzystać ten instrument finansowy? Zdecydowanie najczęściej przedsiębiorcy korzystają z kredytu inwestycyjnego, aby zakupić różnego rodzaju maszyny umożliwiające wytwarzanie towaru, który następnie będzie sprzedawany. Dodatkowo kupowane mogą być nieruchomości, które staną się własnością firmy, a także środki transportu, licencje, know-how czy też prawa autorskie. Oczywiście z tytułu kredytu inwestycyjnego zakupić można również nieco mniejsze rzeczy, takie jak przykładowo wyposażenie biura, sprzęt komputerowy itd.

Czy uzyskanie takiego kredytu jest trudne?

Jak każdy doskonale wie, jeśli chce się otrzymać kredyt gotówkowy czy też hipoteczny, banki dość skrupulatnie sprawdzają historię wcześniejszych spłat i kredytów, lecz również zarobki i zatrudnienie. Czy podobne mechanizmy obecne są w przypadku kredytów inwestycyjnych dla firm?
Kluczową sprawą wymaganą do otrzymania takiego kredytu, jest dobrze napisany biznesplan. Chodzi bowiem o to, aby przekonać bank, że otrzymane środki zostaną dobrze zainwestowane i pozwolą na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Tylko to gwarantuje, że otrzymany kredyt się zwróci.

KONFERENCJANOWAENERGIA

Udostępnij