zmianaperspektywy.pl

Blog tematyczny o finansach i rozwoju osobistym

Biznes

System CCTV i jego działanie

System CCTV i jego działanie

Bezpieczeństwo i ochrona obiektów są kluczowe dla sprawnego funkcjonowania hal magazynowych, fabryk, zakładów produkcyjnych, galerii handlowych, firm i innych budynków. Aby można było nadzorować określoną przestrzeń w ciągu dnia podczas pracy, a także nocą w celu ochrony przed włamaniem, warto zastosować system CCTV. Co to i jest i w jaki sposób działa monitoring wizyjny?

Czym jest system monitoringu wizyjnego CCTV?

Monitoring CCTV (z ang. Closed Circuit Television) to system urządzeń wraz z oprogramowaniem, dzięki któremu możliwe jest nadzorowanie wideo określonej przestrzeni. Taki system telewizji dozorowej dostępny jest wyłącznie dla określonej grupy odbiorców i funkcjonuje w obiegu zamkniętym. System CCTV może działać w trybie ciągłym. Pozwala na obserwację ludzi, zwierząt, pracy urządzeń i wszystkich wydarzeń mających miejsce w zasięgu detekcji urządzeń wchodzących w skład monitoringu CCTV.

Systemy monitorowania typu CCTV składają się nie tylko z odpowiedniej liczby kamer, które dopasowywane są indywidualnie do potrzeb danego budynku lub przestrzeni. Aby monitoring obiektu mógł działać sprawnie i efektywnie, w skład systemu CCTV najczęściej wchodzi również dedykowane oprogramowanie i rejestrator wideo, monitory, akcesoria sterujące i klawiatury, dysk zewnętrzny oraz urządzenia służące do zapisu danych.  

W jaki sposób działa system telewizji przemysłowej CCTV?

System CCTV działa poprzez przesyłanie obrazów nagrywanych przez poszczególne kamery do rejestratora. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możliwe jest odczytanie tych danych na monitorach oraz zapisywanie ich na nośnikach. W przypadku, gdy monitoring CCTV ma dostęp do sieci Wi-Fi, istnieje również możliwość transmitowania obrazu bezpośrednio do sieci.

Dzięki zdalnemu przekazywaniu obrazu monitoring wizyjny może być prowadzony zdalnie bez konieczności organizowania w obiekcie osobnego pomieszczenia na centrum odbiorcze. Takie usługi oferowane są przez firmy zewnętrzne, dzięki czemu dane zakłady przemysłowe czy inne chronione obiekty nie muszą inwestować w cały system urządzeń, pracowników do obsługi sprzętu czy odpowiednie miejsce.

Gdzie warto zastosować systemy monitorowania CCTV?

Monitoring CCTV to popularne rozwiązanie, stosowane zarówno w obiektach handlowych i przemysłowych, jak i administracyjnych. System CCTV pomaga w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń, takich jak np. pożary czy awarie różnych instalacji. Monitoring wizyjny jest niezwykle przydatny również w analizowaniu przyczyn oraz przebiegu różnego rodzaju zdarzeń.

Wśród miejsc, w których systemy telewizji dozorowej stosowane są najczęściej, można wymienić:

  • magazyny, fabryki, zakłady produkcyjne,

  • instytucje finansowe i banki,

  • serwisy i punkty usługowe,

  • galerie handlowe i sklepy,

  • budynki administracji publicznej, biura i urzędy,

  • teatry, muzea, kina,

  • środki transportu publicznego,

  • placówki medyczne,

  • szkoły i uczelnie,

  • parkingi.

Systemy monitoringu wizyjnego CCTV coraz częściej montowane są też na osiedlach bloków mieszkalnych i w apartamentowcach, a także w domach jednorodzinnych. 

Udostępnij