Aromatyczne suszone grzyby i własnoręcznie zebrane zioła są cennymi i ekologicznymi produktami urozmaicającymi codzienną dietę i wzbogacającymi smak potraw. Pamiętaj jednak, że niewłaściwe przechowywanie może je pozbawić walorów smakowych i cennych właściwości. Podstawowym czynnikiem mogącym powodować psucie się suszonych grzybów i ziół jest wilgoć. By zrezygnować z plastikowych torebek, możesz je więc zamknąć w hermetycznej puszcze lub wybrać inne, ekologiczne rozwiązanie: materiałowe woreczki na suszone zioła i grzyby. Podejście zero waste w Twojej kuchni to nowy standard, który warto wprowadzić już dziś!
Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych toreb i pojemników?
Szacuje się, że każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku. Kupując foliowe torebki czy inne opakowania wytworzone z tworzywa sztucznego, przyczyniasz się do zanieczyszczania środowiska naturalnego. Żywotność plastikowych opakowań jest bardzo krótka, a czas rozkładu – niewspółmiernie długi. Cienka, lekka „foliówka” może się rozkładać nawet przez 400 lat! Ponadto chemiczne składniki zawarte w tworzywach sztucznych przenikają do żywności, co wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Jedząc produkty przechowywane w plastikowych opakowaniach, nieświadomie wprowadzamy do swojego ciała mikroplastik.
Jednak czym zastąpić foliowe opakowania? Woreczki na suszone zioła i grzyby wykonane z naturalnych materiałów będą najkorzystniejszym wyborem dla Ciebie oraz środowiska naturalnego.
Jakie woreczki na suszone zioła i grzyby wybrać?
Materiałowe woreczki przeznaczone do przechowywania żywności – w tym suszonych grzybów i owoców, a także ziół i przypraw – są przeznaczone do wielokrotnego użytku. Powstają z tkanin składających się z naturalnych, biodegradowalnych włókien: przede wszystkim bawełny, lnu oraz juty. Worki są wytrzymałe, przyjazne ludzkiemu organizmowi i planecie. Możesz wybierać spośród zgrabnych sakiewek, które zmieszczą się w każdej szufladzie, oraz modeli o dużej pojemności. W parze z praktycznością idzie w tym przypadku ładny wygląd. Ustawione w widocznym miejscu kolorowe lub białe woreczki ozdobione ciekawymi grafikami dodadzą kuchni przytulnego charakteru. Niektóre z nich można personalizować, samodzielnie je wyszywając lub poprzez wybór nadruku na etapie składania zamówienia w sklepie internetowym. W ten sposób można stworzyć własną kolekcję wielorazowych opakowań na konkretne produkty. Solidnie wykonane woreczki będą służyć przez kilka lat. Aby je odświeżyć i pozbyć się plam, wystarczy je wyprać w pralce. Prane zgodnie z zaleceniami producenta, nie odkształcą się ani nie odbarwią.
Co ważne, tekstylne opakowania nie wpływają na smak ani właściwości pożywienia. Włókna „oddychają”, co zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Grzyby, zioła i owoce przechowywane w jutowych czy lnianych woreczkach na długo zachowają świeżość, pyszny smak i wyrazisty aromat. Woreczki są nieocenioną pomocą w utrzymaniu świeżości różnych produktów spożywczych – na przykład świeżych owoców. Do zabezpieczenia jabłek, gruszek czy śliwek przed owadami warto wykorzystać półprzezroczyste woreczki z organzy.
Liczne zastosowania woreczków
Woreczki z tkanin znajdują zastosowanie w kuchni i nie tylko. Na rynku znajdziesz szeroki wybór sakiewek uszytych z różnych materiałów: bawełny, organzy, satyny czy weluru. Możesz je wykorzystać do zorganizowania przestrzeni w szafkach kuchennych (pojemne worki pomieszczą mąkę, kaszę, ryż i inne produkty sypkie), garderobie czy łazience. Małe woreczki doskonale zabezpieczą delikatną biżuterię czy komplet nici. Z dużych, jutowych toreb wykonasz efektowne osłonki na donice. Pojemny worek z długimi sznurkami możesz wziąć ze sobą na zakupy. Sprawdzi się doskonale w roli wytrzymałej torby.
Zastanawiasz się, jak zapakować bożonarodzeniowe prezenty dla najbliższych? Zrezygnuj z jednorazowych torebek i papieru, który trafia do kosza tuż po rozpakowaniu podarunku. Efektowne, eleganckie woreczki będą piękną oprawą dla świątecznych prezentów. Możesz wybrać gładkie, uniwersalne sakiewki albo postawić na modele udekorowane świątecznymi aplikacjami i nadrukami.
Artykuł sponsorowany