zmianaperspektywy.pl

Blog tematyczny o finansach i rozwoju osobistym

Praca

Koszty dojazdu do pracy

Koszty dojazdu do pracy

Dojazd do pracy nie zawsze organizowany jest przez pracodawcę i często zajmuje wiele czasu. Czy można liczyć na zwrot kosztów dojazdu do pracy?

Zwrot kosztów za dojazd

Warto nadmienić, że zwrot pieniędzy za poniesione koszty związane z dojechaniem do pracy nie jest ustawowo opisany. Jest to pewna forma rekompensaty, która stoi po stronie pracodawcy. To firma decyduje o tym, czy chce oddawać pracownikom pieniądze za dojazd. Tego typu rozwiązane używane jest głównie przez firmy, które mają problem ze znalezieniem pracownika. Bez dwóch zdań taki benefit jest czymś co, może zadecydować o wyborze danego miejsca pracy. Jeśli firma zmaga się z problemami kadrowymi, to warto zaproponować zwrot kosztów za dojazdy. Z uwagi na fakt, że żadne normy prawne nie regulują tego typu zwrotu, wszystko zależne jest zatem od dobrej woli pracodawcy. Warto nadmienić, że nie dotyczy to osób, które są pracownikami służby cywilnej oraz oczywiście osób wysłanych w delegacje. Co ważne kodeks pracy, czyli główna ustawa, regulując stosunek pracy, nie uwzględnia nawet liczby kilometrów, które maksymalnie ma pokonać pracownik.

Czas pracy a dojazd do pracy

Co ważne, czas pracy według przepisów wyżej wspomnianej ustawy to okres spędzony wyłącznie w miejscu, w którym wykonywana jest praca. Miejsce to wskazane jest w umowie i czas dojazdu nie wlicza się do tego. Wyjątkiem jest przemieszczanie się, które wynika z obowiązków w pracy np. może to być przejazd pomiędzy dwiema filami firmy, jednakże za ten przejazd pracownik musi otrzymać wynagrodzenie. Jeśli jednak pracodawca zdecyduje się na dodatkowy zwrot kosztów dojazdu do pracy, to należy dowiedzieć się, czy taka adnotacja widnieje w umowie o pracę. Warto również opisać szczegółowo rodzaj rekompensaty. Warto nadmienić, że najczęściej zwrot obejmuje cenę biletów okresowych, które jak wiadomo, są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Często też firmy decydują się na zakup biletów samodzielnie. W przypadku osób podróżujących autem możliwe jest rozliczenie kilometrowe, wtedy gdy pracownik dojeżdża własnym pojazdem.

Benefity dla pracownika

Co ważne, jazda własnym autem to nie tylko koszty benzyny. Jak wiadomo, auto eksploatuje się i te koszty też powinny zostać zrekompensowane. Ważne jest również to, że czas poświęcony na dojazdy do pracy i do domu to czas, który pracownik mógłby spędzić z rodziną. Według statystyk czas dojazdu do pracy w Polsce to około godziny w obie strony. Warto więc pomyśleć o swoich pracownikach i tworzyć pewne rodzaje benefitów czy dodatków za to, że poświęcają oni czas na dojazd do niej. Firma, która może zaproponować ciekawe rozwiązania w tej kwestii będzie chętniej wybierana jako miejsce pracy.
Dogodna lokalizacja i dobry dojazd do firmy to bez dwóch zdań dwa aspekty, które interesują wielu potencjalnych pracowników. Obecnie rynek pracy rządzi się prawami pracownika, dlatego też wiele firm musi iść na ustępstwa, po to, aby kadra pracownicza była wydajna oraz zadowolona z pracy. Zwrot kosztów dojazdu do pracy może wnieść wiele dobrego.

Udostępnij