zmianaperspektywy.pl

Blog tematyczny o finansach i rozwoju osobistym

Poradnik

Coaching co to jest i jakie ma zalety?

Coaching co to jest i jakie ma zalety?

W ostatnich latach bardzo popularny jest coaching co to jest i na czym polega wyjaśnimy w tym artykule. Coaching jest skierowany do osób, które chcą się rozwijać, a do tego są świadome swojego rozwoju.

Czym jest coaching?

Coaching dotyczy doskonalenia rozwoju biznesowego lub osobistego. W tym celu wykorzystuje się różne techniki motywacyjne oraz psychologiczne. W Stanach Zjednoczonych narodziło się pojęcie coachingu. Coach to trener, którego głównym zajęciem jest motywowanie drużyny, żeby osiągnęła postawiony cel. To właśnie zajęć sportowych pierwotnie dotyczył coaching. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że obecnie to słowo ma znacznie szersze znaczenie. Tak naprawdę każdy z nas może zatrudnić swojego coacha. Jest to osoba, która ma pomóc nam osiągnąć sukces w życiu. Na spotkaniach coachingowych wydobywa się ukryte talenty, a także doskonali swoje cechy osobowości. Można wymienić coaching indywidualny, zespołowy oraz grupowy. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście coaching indywidualny, który można podzielić na menedżerski, biznesowy oraz osobisty. Warto dodać, że coaching jest jedną z metod rozwoju osobistego. Najważniejsze, żeby nić porozumienia pojawiła się między coachem, a osobą, która korzysta z usług coacha. Podniesienie kompetencji oraz rozwój osobisty to główne cele spotkań. Należy pamiętać, że z coachingu korzystają nie tylko osoby indywidualne, ale również całe firmy. Realizacja określonych celów to główne zadanie coachingu. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach, zanim zdecydujesz się na coaching. Przede wszystkim coaching to nie jest terapia. Nauczyciel nie skupia się na leczeniu zdarzeń, które wydarzyły się w przeszłości. Trener oczywiście pomaga znaleźć rozwiązanie pewnych problemów, ale nie daje rad. Nie jest to też mentoring, ponieważ mentor opiera się zazwyczaj na własnym doświadczeniu.

Plan działania

Coaching nie potrzebuje żadnego scenariusza, żeby działać prawidłowo. Efektywność zamierzonych celów będzie większa, jeśli będziesz współpracować z trenerem. Przede wszystkim sam musisz chcieć osiągnąć cel, a wtedy stanie się to łatwiejsze. Trzeba być też otwartym na zmiany i słuchać swojego coacha. Nie da się nic osiągnąć bez całkowitej szczerości. Plan działania można zawsze zmienić, jeśli będziesz szczery ze swoim trenerem. Zajęcia z coachingu powinny być regularne, ponieważ jednorazowe spotkanie nie da żadnych efektów. Warto mieć na uwadze, że minimum 3 miesiące trwają spotkania coachingowe. Oczywiście nie wszyscy rezygnują z pomocy coacha, ponieważ niektórzy kontynuują współpracę. Jest to też uzależnione od tego, czy mamy cele długo, czy też krótkoterminowe. Kontakt z kilkoma coachami ma większość osób, które osiągają sukcesy zawodowe. Osoby, które chcą stale doskonalić swoje umiejętności powinny korzystać z coachingu. Warty uwagi jest także coaching grupowy. Taki coaching podnosi kompetencje pracowników, a do tego uczy wspólnej pracy menedżerów. Warto dodać, że taka forma szkolenia jest skierowana przede wszystkim do firm, które inwestują w rozwój swoich pracowników.

Udostępnij