zmianaperspektywy.pl

Blog tematyczny o finansach i rozwoju osobistym

Poradnik

Wyjaśniamy jak rozbić szklany sufit

Wyjaśniamy jak rozbić szklany sufit

Przeszkoda, która nie jest widoczna, ale uniemożliwia pięcie się do góry jest określana jako szklany sufit. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że już od lat 80. XX wieku używane jest to pojęcie. Odnosi się przede wszystkim do sytuacji kobiet na rynku pracy.

Czym jest szklany sufit?

Niestety w wielu państwach na świecie kobiety cały czas mają mniejszą szansę na awans zawodowy. Mimo, że przeszkody teoretycznie nie widać to kobiety nie mogą rozwijać się zawodowo. Powstało niestety wiele krzywdzących stereotypów, które rozdzielają predyspozycje męskie oraz damskie. Według wielu osób kobiety nie nadają się do pełnienia stanowisk kierowniczych. Można pomyśleć, że problem dyskryminacji kobiet nie istnieje w XX wieku. Jednak nie jest to do końca prawda, ponieważ problem jest cały czas obecny. Dobrym przykładem są pytania zadawane kobietom w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruterom zdarza się zapytać o chęć posiadania potomstwa oraz stan cywilny. Oczywiście takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, ale niestety cały czas się zdarzają. Jeśli kobieta odpowie, że chce mieć dzieci to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zajdzie w ciąże i przejdzie na urlop macierzyński. Oczywiście żadnej firmie to nie jest na rękę, ponieważ przedsiębiorstwo musi wtedy utrzymywać pracownika. Warto dodać, że na rynku pracy działają też zawody, które kobiety całkowicie zdominowały. W takich miejscach większą szansę na awans oraz karierę zawodową mają mężczyźni. Mianem ruchomych schodów jest określane takie szybkie wybicie się. W czasie, gdy kobiety są zajęte rozbijaniem szklanego sufitu to mężczyźni wjeżdżają po ruchomych schodach na sam szczyt kariery. Szklany sufit dotyka przeważnie kobiet, ale należy pamiętać, że dotyczy to też mężczyzn, a także osób o innej orientacji seksualnej lub kolorze skóry. Każdy z nas jest inny, dlatego nie powinno się nikogo dyskryminować.

Szklany sufit w pracy

Bardzo trudne może być rozbicie szklanego sufitu w pracy. Niestety niektórzy pracodawcy otwarcie faworyzują określone grupy pracowników. Należy jednak systematycznie poszerzać swoją branżową wiedzę i stawiać na rozwój osobisty. Trzeba to robić mimo wszelkich przeciwności losu. W ten sposób można udowodnić przełożonym, że to właśnie my powinniśmy dostać podwyżkę. Porażki są oczywiście nieuniknione, ale nie można się załamywać, tylko należy iść dalej. Wysoka samoocena jest kolejnym czynnikiem przydatnym przy rozbijaniu szklanego sufitu. Trzeba być pewnym siebie i znać swoją wartość. Firma może zyskać wiele dzięki kompetencjom, które posiadasz. Szklany sufit zostanie rozbity, jeśli wykażesz się konsekwencją, wytrwałością, a także pozytywnym nastawieniem. Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny jest odpowiedzialny za monitorowanie zjawiska szklanego sufitu. Wskaźnik określa różnicę między średnią pensją godzinową kobiet i mężczyzn w skali kraju. Warto dodać, że jedne z najmniejszych dysproporcji w zarobkach kobiet i mężczyzn są w Polsce. W Estonii różnice w zarobkach między płciami są największe i wynoszą 23%. Trzeba się wykazać mocnym samozaparciem, żeby rozbić szklany sufit.

Udostępnij